Basketbol

Öğrencilerimizilgi ve yeteneklerine göre basketbolu seçmeye kendileri karar vereceklerdir. Bu karar sürecinde Beden Eğitimi öğretmenlerimizin rehberliği üst seviyede olacaktır. Basketbol oynamak için gerekli fiziki koşulları ve imkanları okulumuz hazırlayacaktır. Hem açık hem kapalı spor alanlarında öğrencilerimiz ders dışı zamanlarında basketbolla ilgilenebilecekler, okul takımlarında yer alarak müsabakalarda kurumumuzu temsil edebileceklerdir. Böylece takım oyuncusu olmayı öğrenerek özgüven kazanacaklardır.

TEMEL BASKETBOL EĞİTİM AMACI

Çocuklarımızın basketbolu tanıması ve sevmesi, temel basketbol bilgilerini alması, sosyalleşmesi, fiziki gelişimlerine yardımcı olması, öz güvenlerinin artması, takım çalışması ile mücadeleyi ve paylaşmayı öğrenmesini amaçlayan bir eğitim sistemidir.

Basketbolun Çocuklara Sağladığı Faydalar

Basketbol, çocukların fiziksel gelişiminin yanı sıra zeka gelişimine de son derece olumlu katkılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra iş hayatından sosyal hayatına kadar her alanda ihtiyaç duyacağı ve kendisine yarar sağlayacağı takım çalışmasının özünü de bu sayede kazanmış olacaktır.

Basketbolun çok zevkli bir spor olması, kişisel katkı ve gelişmede geniş ölçüde olanak tanıması çocukları mutlu ederken onlara bağımsızlık duygusunu da verir. Bu ortamda vücut bir yandan güçlenirken, diğer yandan çocuğun kişiliğinde, zekasında güçlü duygusal bağlar oluşur, sosyal gruplar arasındaki mesafeler azalır ve çocukların ilk toplumsal tecrübelerini yaşayacakları yeni gruplar doğar. Çocuk basketbol oynadığı ve düşündüğü süre zarfında zararlı bir takım alışkanlıkları edinmekten uzak durduğu gibi buna ek olarak o zamanı kendisi için faydalı ve geleceğe yatırım yaptığı bir aktiviteyle doldurmuş olur.