Satranç

Asırlardan beri süregelen ve süregelecek bir oyun.”Satranç” Gerçek bir strateji. Gerçek bir beyin cimnastiği. Satrancın tarihçesi M.S. 3000 yıl önce bulunan yazıtlara kadar dayanır. Yıllar boyu gelişerek ve popüleritesini arttırmayı başaran bir oyundur. Satranç birbirine eşit 32 siyah 32 beyaz toplam 64 kareden oluşan Satranç tahtası üzerinde Standart satranç taşlarıyla(2 Kale,2 At,2 Fil 1 Vezir 1 Şah 8 Piyon) başlayarak ,her defasında rakiplerin birer hamlesiyle Strateji ve Taktik Öğeli ,düşünce yöntemiyle oynanan bir oyundur. Satranç aynı zamanda Federasyonu olan ,Kulüpleri olan ,Sayısı her gün fazlalaşan lisanslı sporcusu olan ,Adına turnuvalar ve olimpiyatlar düzenlenen Resmi bir spor dalıdır. Satranç Oyununun Çocuk Gelişimi üzerinde çok olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Çocuk eğitiminde satrancı bir araç olarak kullanıp ,hayata yönelik mesajlarımızı satranç modeli üzerinden verebiliriz.

*Önce düşün sonra oyna; Bu satranç derslerinde öğrencilerimize yaptığımız bir uyarıdır ama bunun hayata yönelik bir mesaj olduğunu da bilmeliyiz.

*Zamanı iyi kullan; Satrançta sık sık kulanılan bir deyimdir. Ama bu hayatın her alanı için gerekli bir uyarıdır.

*Plan yap; Öğrencilerimize yaptığımız bu uyarının içinde de hayatın tüm safhalarında uygulamaları gereken bir mesaj var

*Durumu değerlendir; Kurallara uy , Rakibine karşı saygılı ol…. Bu örnekleri daha da artırmak mümkündür. Eğitsel olarak satranç, yaratıcılığı, okumayı, zekayı, muhakeme ve düşünme becerilerini, hayal gücünü geliştirir.

Einstein’ın da ifade ettiği gibi “Hayal gücü bilgiden daha değerlidir.” İşte bu yüzden satranç mükemmel bir zihin sporudur. Kendine has özellikleriyle Satranç bir analiz sanatıdır. Kısacası satranç çocuklara zihinsel gelişim yönünden ve hayatın içerisinde uygulamaları gereken her şeyi verebilmektedir. İzmir Şehir Koleji’nde öğrenciler Satranç Kursları sayesinde ,haftada 1 ayda 4 saat kendilerine ait satranç sınıflarında alanında uzman eğitimciler tarafından uygulanacak programlarla satranç oynamayı öğreniyor veya geliştiriyorlar. Sizler de bu Heyecan verici macerada bizimle beraber olmak istiyorsanız “HAMLENİZİ YAPIN…” “HAYAT BİR SATRANÇ , SATRANÇTA BİR HAYATTIR…”