ŞEHİR İLKOKULU

İzmir Şehir Koleji olarak; bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeleri takip edebilen, kendisini çağın gereksinimlerine göre donatmış, kendine güvenen, kendini ifade edebilen, kompleksiz, bilgili ama kibirli olmayan, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, çevreye saygılı ve duyarlı, ülke ve dünya meselelerinde bilgi sahibi olan ve fikir üretebilen bireyler yetiştirmek istiyoruz.

Yaşamları boyunca kullanacakları zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak lazım gelen altyapı, bilgi, beceri ve donanımları, okulumuzda yaparak yaşayarak öğrenecek bireyler yetiştirmek istiyoruz.

Bilgiyi hazır almayan, analiz yapıp, sentezleyebilen, hazır verileni alan değil bilgiyi sorgulayan, süzen ve elde ettiklerine kendi yorumunu katabilen bireyler yetiştirmek istiyoruz.

Çoklu zeka alanlarına uygun bir şekilde, her çocuğun farklı öğrenme yetileri olduğunu biliyor, bireysel farklılıkların olduğunu biliyor , lazım gelen şartlar olgunlaştırılır ve yeterli zaman verilirse her çocuğun öğrenebileceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda bireyler yetiştirmeyi planlıyoruz.

Öğrencilerimize sadece akademik yükleme yapmanın yeterli olmadığının bilincinde sosyal alanda, sanat alanında ve sportif alanda öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda kendilerini keşfetmelerini ve yetenekli oldukları alanlarda kendilerini geliştirmelerini hedefliyoruz. Her çocuğumuzun bir spor alanında başarılı olmasını, bir enstrüman çalabilmesini, sanatın ya da sporun bir dalında kendisini ifade etmesini hedefliyoruz.

İyiliğin, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşmanın, yardımlaşmanın, fedakarlığın, hoşgörünün yanlışların azaldığı günümüz dünyasında bu ve buna benzer değerlerin öneminin farkındayız. Öğrencilerimize bu değerleri aşılamak istiyor, insaflı ve vicdanlı nesiller yetiştirmek istiyoruz.

15-20 kişilik sınıflarımızda, akıllı tahta , projeksiyon ve internet tabanlı eğitim uygulamaları ile modern eğitim öğretimin anlayışının bütün argümanlarının olduğu sınıflar.

Bilgiyi ezberlemeden bizzat bilgiyi kendi yaşantıları sonucunda oluşturabileceği, deney yapıp gözlemleyebileceği laboratuvarlarımız.

Bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanabilen, araştıran, bilgiye ulaşan ve ofis programlarına hakim bireyler için tasarlanmış bilgisayar laboratuvarımız.

Sahne sanatlarında kendini geliştirmiş, drama, tiyatro dalında sahne alabilen, enstrüman çalabilen, kendini sahnede ifade edebilen bireyler için konferans ve gösteri sanatları salonumuz.

Ebru sanatı ve görsel sanatların en iyi şekilde içselleştirildiği, sanatın ve resmin teknik bilgilerle uygulamalı bir şekilde öğrenildiği görsel sanatlar atölyemiz.

Musiki ve enstrüman eğitiminin yapıldığı, koro ve oratoryo çalışmalarının yer aldığı müzik atölyemiz.

Zengin kültürel mirasımızın bir parçası olan halk oyunlarımızı ve kültürel zenginliklerimizi öğrenebilen ve halk oyunlarında kendini geliştirebilen bireyler için halk oyunları atölyemiz.

Düşünebilen, strateji kuran ve geliştirebilen, hamle yapabilen ve hamleye karşılık verebilen bireyler için satranç sınıfımız.

Öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda sporun çeşitli dallarında kendilerini geliştirebileceği, sosyalleşebileceği, streslerini atabilecekleri kapalı ve açık spor salonlarımız.

Öğrencilerimizin kalori ihtiyaçlarına cevap verebilecek, zihnen ve bedenen ihtiyaç duyacakları enerjiyi karşılayabilecekleri zengin Türk mutfağından enfes yemeklerin usta aşçılarca hazırlanmış yemeklerin sunulduğu yemekhanemiz.

Öğrencilerimizin karşılaşabilecekleri küçük yaralanma ve kazalarda ilk müdahalenin yapılabildiği sağlık ünitemiz.

Öğrencilerimizin ve velilerimizin ihtiyaç duyacakları her türlü sorunda yardımcı olacak rehberlik birimimiz.

Bir lisanın yeterli olmadığı bilinciyle bir lisan bir insan düsturu ile İngilizce eğitiminin uzman öğreticilerle verildiği yabancı dil eğitimimiz.

Öğrencilerimizin ihtiyaç duyabileceği bir çok kitabın yer aldığı kütüphanemiz

Alanında uzman, kendini her alanda yetiştirmiş, donanımlı, çocuklarla yeri geldiğinde arkadaş olabilen fakat disiplinin olmadığı yerde eğitimden söz edilemez düsturunun farkında olan, balık vermeyi değil balık tutmasını öğretmeyi tercih eden sevecen, disiplinli ve güler yüzlü sınıf öğretmenlerimiz.